En tøff uke for oss alle

Daglig leder André Nevstad har måttet ta noen tunge valg. Nå avslører han at spillerstallen ikke blir permittert med det aller første.

Annonse:

Det har vært mye å håndtere for daglig leder i MIF Fotball, André Nevstad, den siste uka. Torsdag i forrige uke ble Eliteserien utsatt og all aktivitet stanset på grunn av smittefrykt for koronaviruset. A-laget og støtteapparat befant seg i Tyrkia på treningsleir, men fikk, etter mye om og men, vendt nesa hjemover samme helg og ble umiddelbart satt i karantene. Onsdag kom permittering av samtlige i administrasjonen og Sparebanken Øst Akademiet.

- En hektisk uke med retur fra treningsleir fra Tyrkia, mye usikkerhet og frem og tilbake, men vi er svært glade for at alle kom tilbake til Norge før grensene ble stengt. Alle er tilbake med karantene i 14 dager. Med full stans av all organisert aktivitet både for store og små, har ting endret seg veldig og utfordrer både økonomi og alt annet i klubben på en helt spesiell måte, sier Nevstad. 

Nå kan fotballederen meddele at spillere og trenere er sykemeldt frem til karantenen er over. Dermed blir de ikke permittert med det aller første, slik som flere Eliteserie-klubber har måttet gjøre. Han berømmer både spillerne, trenerne og støtteapparat for måten de har håndtert situasjonen på i denne spesielle tiden, og han har hatt god dialog med Christian Gauseth som er tillitsmann  for spillerne. Hva som skjer fremover er vanskelig å si noe bastant om, ingen vet hvordan ting utvikler seg de neste ukene, og vi kan ikke utelukke noe som helst om denne situasjonen vedvarer.      

- Myndighetene har gitt oss noen verktøy i koronasituasjonen som hjelper på i en krevende situasjon og som vi har valgt å benytte. Vi har dessverre sett oss nødt til å permittere ansatte i klubben, samtidig som at flere er sykmeldt som følge av situasjonen. Våre spillere, trenere og støtteapparat som var med på treningsleiren til Tyrkia og er for tiden sykmeldt som følge av at de er i lovpålagt karantene av myndighetene og er ute av stand til å utføre sin jobb, sier han.

Stadion står tom om dagen og man hører kun lyden av håndtverkerne på 3050 Solsiden. Inne på kontorene i administrasjonen er det kun noen få på jobb. Resten har hjemmekontor i vente på permittering.

- Det har vært tunge og krevende dager når en må permittere dyktige, engasjerte og lojale medarbeidere, men jeg setter stor pris på den forståelsen som de viser i denne vanskelige situasjonen, det er rett og slett en fantastisk gjeng, sier han.

Et lyspunkt har vært det store engasjementet fra tilhengerskaren til Mjøndalen. På Facebook har oppfordringene strømmet på og klubben opplever støtte fra nært og fjernt.

- Det varmer at våre tilhengere tar initiativ på ulike medier om å støtte klubben både hva gjelder Målklubben, MIF-Lotteriet og innsamlingsaksjonen fra fansen. Til tross for den krevende tiden, så skal vi komme oss gjennom dette sammen med lagånd, innsats og kameratskap, sier han.

Annonse fra Obos-ligaen: